علائم ایمنی منطقه پر خطر

علائم ایمنی منطقه پر خطر
کد کالا: 147

نام محصول علائم ایمنی :  علائم ایمنی منطقه پر خطر

کد کالا علائم ایمنی :  147

*  در صورت درخواست سایز سفارشی تابلو ایمنی برای شما مشتریان عزیز تولید خواهد شد.

*  امکان اضافه شدن لوگو شرکت در گوشه کار بصورت رایگان امکان پذیر می باشد.

*  قبل از تولید طرح هایی نهایی چاپ برای شما ارسال خواهد شد.

مطالب مرتبط :

مقدمه:

آیا تا به حال برآورد کرده اید که در محیط کار شما کدام مناطق خطرناکند و کدام مناطق ایمن ترند؟ آیا در نقشه های محیط کار خود، مناطق خطرناک را مشخص کرده اید؟ آیا برای این مناطق تابلوهای مناسب را در محیط کار خود نصب کرده اید؟

اگر تا به حال این کارها را انجام نداده اید با ما همراه باشید تا با یکی از موضوعات مهم در ایمنی (طبقه بندی مناطق خطرناک) آشنا شویم. اگر هم این کار را انجام داده اید، در این مقاله سعی کرده ایم جزییات بیشتری از این موضوع را بررسی کنیم.

جهت دسته بندی مناطق خطرناک، استانداردهای زیادی توسط سازمان های زیادی در سرتاسر دنیا تدوین شده که هر استانداردی ویژگی ها و نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد.

در مقاله ای که در پیش رو دارید، سعی می کنیم، استاندارد ها و آیین نامه های زیر را بررسی کنیم:

  1. بند 500 آیین نامه ملی برق کشور امریکا
  2. استاندارد BS-EN 60079
  3. استاندارد BS7535
  4. استاندارد IEC-79-10
  5. استاندارد IEC-61241-3

در ایران نیز صنایع ملی پتروشیمی در مستندات مربوط به HSE ، گریزی به این استانداردها زده، که نویسندگان محترم این مستندات، تنها بخش هایی از این استانداردها را که مورد نیاز صنایع پتروشیمی بوده ترجمه و تدوین کرده است. (چون گروه هدف، صنایع پتروشیمی بوده، به نوعی کار درستی است ولی قابل تعمیم و استفاده در دیگر صنایع نمی باشد.) 

آنچه در پیش روی دارید قسمت اول این مقاله است که با جزییات بیشتری بند 500 آیین نامه ملی برق کشور امریکا را بررسی کرده و قابل استفاده در تمامی صنایع ایران می باشد. امیدواریم که مورد توجه واقع شود.

 

به چه مکانی ، "منطقه خطرناک"می گویند؟

طبق بند 500 آیین نامه ملی برق امریکا[1] "منطقه خطرناک" به منطقه ای گفته می شود که خطر انفجار یا آتش سوزی در اثر وجود گازها و یا بخارهای آتش زا[2]، مایعات آتش زا، گرد و غبارهای سوزا[3] و یا ذرات هوابرد یا فیبرهای آتش گیر[4] وجود دارد.

به خاطر اینکه وسایل الکتریکی یکی از منابع مهم ایجاد آتش به شمار می آیند، یکی از قسمت های مهم آیین نامه ملی برق امریکا به موضوع طبقه بندی مناطق خطرناک اختصاص یافته است.

 

NEC مناطق خطرناک را چگونه دسته بندی می کند؟

طبق این آیین نامه، مناطق خطرناک از سه راه طبقه بندی می شوند:الف: نوع [مکان خطرناک]/ ب: شرایط [مکان خطرناک] / ج:ماهیت [ماده ی خطرناک]

 

الف) انواع مکان خطرناک

طبق آیین نامه ی ملی برق امریکا (NEC) اماکن خطرناک به سه دسته تقسیم می شوند:

1-مکان های Class I: نوع اول از خطر، مکانی است که گازها یا بخارهای آتش زا در هوا وجود دارند، مانند گاز طبیعی و یا بخارات بنزین. وقتی این مواد در اتمسفر یک مکان موجود باشند، پتانسیل ایجاد انفجار یا آتش سوزی وجود دارد.

فرض کنید بخارات بنزین به مقدار زیاد در مکانی وجود داشته باشد و یک دستگاه الکتریکی جرقه ای نیز در این مکان وجود داشته باشد. این دستگاه هر لحظه می تواند جرقه ای تولید کند کند که این خود می تواند باعث ایجاد انفجار یا آتش سوزی در این مکان شود.

این آیین نامه چنین مکانی هایی را به عنوان مناطق کلاس Class I طبقه بندی می کند.

بنابرین Class I مکانی است که گازها یا بخارات آتش زا به مقدار کافی در هوای آن مکان موجود باشد و اگر در معرض جرقه یا منبع آتش قرار گیرد، احتمال آتش یا انفجار وجود دارد.

برخی از مکان های معمول Class I به شرحزیر می باشد:

-پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و مناطق ذخیره و توزیع بنزین و مواد نفتی.

-صنایع خشک شویی و جاهایی که بخارات ناشی از جریان مواد شوینده وجود دارد.

-جایگاه های عرضه ی سوخت

-آشیانه هواپیماها

-صنایع گاز شهری و جاهایی که عملیات ذخیره و انتقال گاز طبیعی در آنجا صورت می گیرد.

-و...

تمامی این مناطق به عنوان مناطق Class I طبقه بندی می شوند و لازم است از وسایل و تجهیزاتی در این مکان استفاده شود که از لحاظ ایمنی سازگاری کامل با این مناطق داشته باشند.

 

2-مکانClass II : دسته بعدی از مکان ها در طبقه بندی NEC، مناطقی است که در آنجا گرد و غبارات سوزا وجود دارد. NEC این مکان ها را «مکان های Class II» نامگذاری کرده است.

عملیاتی که در اثر آسیاب و ساییدن مواد، گرد و غبارات ریز تولید می کند و این گرد و غبارات به صورت معلق در محیط پخش می شوند، در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها به عنوان یک منبع خطرناک برای ایجاد آتش و یا انفجار به شمار می آیند.

برخی از مکان های معمول برای مکان های Class II موارد زیر می باشد:

-بالابرهای تراش دهنده]

-آسیاب های آرد و پودر کننده مواد.

-کارخانجاتی که در آنها پودر آلومینویم و منیزیم ذخیره می شود.

-تولیدکنندگان پلاستیک، دارو و مواد آتش بازی.

-تولیدکنندگان نشاسته و مواد قندی.

-کارخانجات تولید شکر، کوکا.

-کارخانجات تهیه ی ذغال سنگ و سایر مناطق تهیه مواد کربنی.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید: