علائم ایمنی لوازم حفاظتی مواد بیولوژیک

علائم ایمنی لوازم حفاظتی مواد بیولوژیک
کد کالا: 339

نام محصول علائم ایمنی :  علائم ایمنی لوازم حفاظتی مواد بیولوژیک استفاده کنید

کد کالا علائم ایمنی :  339

safety sign

جدول فنی مشخصات تابلوهای ایمنی
کد سایز ابعاد(cm)     کد برچسب توضیحات برچسب    کد تابلو توضیحات تابلو
S 7*10   D برچسب روزرنگ-ضد آب   G ورق گالوانیزه از 0.6 الی 2 میلیمتر ضخامت(فولاد امیرکبیر کاشان)
A 10*15   R برچسب شبرنگ-ضد آب-بهمراه رفلکس نور   H ورق پی وی سی 2الی 10 میل-ضد آب-قابلیت انعطاف پذیری
O 15*20   P برچسب شبنما-ضد آب-قابلیت جذب نور و نور دهی 6 ساعت به بالا   Z فریم الکترواستاتیک-ضخامت 1.5 میل-رنگ کوره ای-دارای لبه برگشته
M 20*30   X بنر -ضد آب-بهمراه پانچ   K ورق پلکسی 1 الی 10 میل-دارای رنگ بندی-ضد آب-مستحکم-قابلیت برش لیزر
C 30*40   Y کاغذ گلاسه بهمراه لمینت   V شاسی چوب-ضخامت 10 میل-نصب آسان به دیوار
N 40*50   W برچسب شیشه ای-ضد آب   AL آلومینیوم 1 الی 10 میل-ضد آب-دوام بالا در برابر محیط بیرونی
L 50*60  

جهت تماس و یا ارسال سفارش :

تلگرام ،واتس آپ: 09125480830

تلفن : 02144059138-02188422701

فکس:02188457787

B 60*100  
Q سفارشی  

*  در صورت درخواست سایز سفارشی تابلو ایمنی برای شما مشتریان عزیز تولید خواهد شد.

*  امکان اضافه شدن لوگو شرکت در گوشه کار بصورت رایگان امکان پذیر می باشد.

*  قبل از تولید طرح هایی نهایی چاپ برای شما ارسال خواهد شد.

* برای انتخاب بهتر تابلوهای مورد نظر و رفع سوالات خود می توانید با همکاران ما بصورت 24 ساعته مشاوره دریافت کنید.(02144059138)

(هدف و آرزوی مجموعه ایمن ساین روزی ایمن و بدون حادثه برای شماست.)

مطالب مرتبط :

پیش گفتار:

به هر آنچه که در پیرامون ما قرار گرفته و با زندگی افراد در ارتباط باشد محیط زیست اطلاق می شود که محیط زیست شامل آب ، خاک ، هوا و ... می گردد.

محیط زیست نقش بسزایی در زندگی افراد جامعه دارد و توجه به سلامتی و تلاش در زمینه بهبود بهداشت آن، زدودن مجدد آن از آلودگی های ایجاد شده حائز اهمیت می باشد.

امروزه در جهان بسیاری از مردم به دلایل بلاهای طبیعی ، جنگ و زیر یاخت های ضعیف در محیط های آلوده زندگی می کنند به طور متوسط روزانه 5500 کودک به علت مبتلا شدن امراض ناشی از مصرف آب آلوده و تنفش در هوای آلوده می میرند. تمام تلاشهای محققین این است که به کمک شیوه های نوین و فناوری های جدید بتوانند این مشکلات ر ا کاهش دهند.

یکی از این شیوه ها پالایش زیستی است ، اهمیت این روش با گذشت زمان کوتاهی از ظهور آن کاملاً مشهود می باشد.

امیدواریم با پیشرفت های چشمگیر در این زمینه بخش اعظمی از مشکلات زیستی پیش روی بشر برطرف گردد و در پرتو این دانش بدیع همگان از محیطی پاک و سالم در زندگی بهره مند شوند.

چکیده

ایران یک کشور در حال توسعه می باشد با توجه به پیشرفت در حوزه های صنعتی ، کشاورزی ،... و همچنین  افزایش بی رویه جمعیت محیط زیست در کانون توجه قرار گرفته است.

توجه به پاکیزگی محیط زیست و رفع آلودگی های ایجاد شده یکی از مهم ترین موضوعات روز محسوب می گردد.

با توجه به اینکه ایران در سال های اخیر در حال اوج گیری در زمینه بیوتکنولوژی است عقلانی به نظر می رسد در سمت و سودهی برنامه های کلان محیط زیست در کشور از فناوری مواد بیلوژیک به عنوان یک پشتیبان قوی استفاده گردد.

مقدمه

محیط زیست یکی از عوامل تأثیرگذار در زندگی بشر تلقی می گردد زیرا انسان در تمام دوران زندگی با محیط پیرامون خود ارتباط تنگاتنگی دارد.

محیط زیست به بخش آب ، هوا ، خاک تقسیم بندی می گردد.

آب که یکی از ضروری ترین عناصر حیات بر روی زمین می باشد و انسان روزانه 2.5-2 لیتر آب می نوشد و (66-58) درصد وزن بدن هر فرد در آب تشکیل می دهد.

تنفس نیز عامل ضروری در زندگی بشر است. بدن انسان برای انجام تمتم فعالیت های خود به اکسیژن نیاز دارد، بدون بهره بردن از هوای پاک زندگی برای بشر غیر ممکن است.

خاک نیز یکی از منابع اصلی تأمین کننده غذای انسان می باشد بدین وسیله زندگی بشر را تحت الشعاع قرار می دهد و آلودگی خاک سبب بروز بسیاری از بیماری ها در گیاهان و جانوران شده و بدین ترتیب زندگی بشر را به خطر می اندازد.

بررسی نحوه آلودگی آب ، هوا ، خاک و برطرف کردن آلودگی های موجود مهم تلقی گشته و یکی از عناصر اصلی در زندگی انسان می باشد.

 

فصل اول : آلودگی زیستی

مقدمه ای بر آلودگی زیستی

مواد بیولوژیک به موادی که حامل موجودات زنده نظیر باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها ،جلبک ها،... باشد اطلاق می شود.

این جاندران ریز اما تأثیر گذار به واسطه استفاده از کودهای بیولوژیک ، علف کش ها و افت کش ها ، مدفوع انسان ها ، پو

مواد بیولوژیک به موادی که حامل موجودات زنده نظیر باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها ،جلبک ها،... باشد اطلاق می شود.

این جاندران ریز اما تأثیر گذار به واسطه استفاده از کودهای بیولوژیک ، علف کش ها و افت کش ها ، مدفوع انسان ها ، پوست و بافت جانوران مرده و ... به محیط زیست پیرامون ما راه می یابند و باعث ایجاد بیماری و عفونت در افراد می گردند.

از آنجا که با فراهم آمدن شرایط مناسب رشد و تکثیر این موجودات ذره بینی بسیار سریع می باشد و مراحل اولیه آلودگی بیولوژیک به سادگی قابل تشخیص نمی باشد.

بررسی و شناخت آلودگی بیولوژیک آب ، هوا، خاک بسیار مهم تلقی می شود و یکی از اروش های بهبود و سطح کیفی سلامت در افراد جامعه محسوب می گردد.

بخش اول : آلودگی آب

مقدمه

آب یکی از فراوانترین و پایدارترین ترکیباتی است که در طبیعت یافت شده و از آن به عنوان بزرگترین حلال شیمیایی یاد می شود. آب اساسی ترین تشکیل دهنده بافتهای بدن بوده و به عنوان ضروری ترین عامل حیات شناخته شده  که بدون آن انجام اعمال فیزیولوژی بدن ممکن نمی باشد. آب حدود 70 % وزن بدن انسان را تشکیل داده و حدود 71 % سطح زمین را به صورت دریا ،دریاچه و رودخانه پوشانیده است.میانگین سالانه باران در جهان 76.2 سانتیمتر و حدود 97.3 % آب در اقیانوس ها ، 2.1% در یخ های مناطق قطبی و 0.6 % در دریاچه ها ، رودخانه ها و زیرزمین قرار گرفته است.

اصولا مقدار آب در جهان ثابت می باشد ولی به طور یکنواختی توزیع نشده به طوری که در بعضی از نقاط جهان آب مناسب به اندازه کافی و در بعضی مناطق به مقدار کم وجود دارد که تکافوی نیاز جوامع بشری را نمی کند، از این رو آبهای طبیعی را طی یک سری عملیات برای مصارف مختلف مناسب می نمایند.

اگرچه آب یک اجتماع اغلب از یک منبع تهیه می شود ولی در مواردی که آب یک منبع برای رفع نیازهای مردم کافی نباشد ، از آب چند منبع ، مانند آبهای سطحی و زیرزمینی ، استفاده می شود.

آبهای سطحی از رودخانه های بزرگ یا دریاچه ها تأمین می گردند حتی ممکن است آب یک رودخانه کوچک نیز برای مصرف مناسب باشد در این صورت آب آن را به وسیله سد جمع آوری و ذخیره می نمایند.

آبهای سطحی کیفیت متفاوتی دارند و حاوی میکروارگانیسم ها ، مواد معدنی و آلی محلول و معلق می باشند. همچنین ، این آبها ممکن است رنگ ، مزه و بوی نامطبوع نیز داشته باشند. آبهای سطحی در معرض آلودگی با فاضلاب شهرها ، زوائد صنعتی ، سیلابهای کشاورزی و پس مانده های حیوانات و گیاهان قرار دارند. درجه حرارت آبهای سطحی متناسب با هوای منطقه تغییر می کند.

با اینکه آبهای زیر زمینی نیز در معرض آلودگی قرار دارند ولی اغلب صاف و بی رنگ بوده و مقدار مواد آلی و میکروارگانیسم های آهنا کمتر از آبهای سطحی است زیرا که آب ضمن عبور از لایه های مختلف خاک تا حدی تصفیه می شود. بر عکس ، مواد معدنی  ( مانند یون های کلسیم و منیزیم ) که عامل اصلی سختی آب می باشند ، ممکن است در آبهای زیرزمینی بیشتر از آب های سطحی مجاور آن باشند. به طور کلی ، مقدار و نوع مواد معدنی در آبهاب زیرزمینی  منعکس کننده اختصاصات مواد معدنی زمین آن منطقه می باشد. در طول زمان ، معمولا کیفیت آبهای زیرزمینی ثابت تر از کیفیت آبهای سطحی است.

درجه حرارت آبهای زیرزمینی ثابت تر از حرارت آبهای سطحی می باشد و معمولا نزدیک به میانگین سالانه درجه حرارت هوای منطقه است ، در حالی که درجه حرارت آبهای سطحی متناسب با حرارت منطقه تغییر می کند. آبهای زیرزمینی ممکن است فقط با تصفیه میکروبی برای مصارف عمومی مناسب شوند و بر حسب نوع آلودگی ، بعضی از ترکیبتی که باعث شکایت مصرف کنندگان می گردند باید از آب خارج شده یا مقدار آنها به حدی تقلیل داده شود که برای مصرف کنندگان قابل تحمل بوده و اثر سوء بر سلامتی آنها نداشته باشد.

معمولا آبهای سطحی در مقایسه با آبهای زیرزمینی تصفیه بیشتری لازم دارند تا برای مصارف عمومی آماده شوند.

رشته های مهندسی و علوم محیط زیست در نیمه دوم قرن نوزدهم بدین سبب ایجاد گردید که یافته ها نشان داد که آب می تواند عامل بعضی از بیماری های خطرناکی که انسانها به آن مبتلا می شوند ، باشد. مهندسینی که در تأمین آب شرب نقش داشتند در صدد یافتن راه هایی برای اطمینان از سالم و گوارا بودن آب تأمین شده برآمدند .

از اقدامات اساسی ،انعقاد و فیلتراسیون در اواخر قرن وزدهم و سپس ضدعفونی با کلر در اوایل قرن بیستم بود.

علی رغم این اقدامات اساسی شیوع بیماری های مرتبط با آب هنوز در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه متداول است و عامل اساسی بیماری می باشد.

علاوه بر این ، بعضی از بیماری های ناشی از آب در کشورهای پیشرفته توسط موجوداتی صورت می گیرد که قبلا دغدغه ای ایجاد نمی کردند . پاتوژنهای جدیدی بوجود آمدند که سابقه ای که بر آن اساس اقدامات پیشگیرانه طراحی شود وجود ندارد و در بعضی از موارد ، روشهای مناسبی یرای ردیابی عوامل مؤثر موجود نمی باشد.

با توجه به اهمیت اساسی میکروارگانیسم های بیماری زا مرتبط با آب ، مهندسین و دانشمندانی که در تصفیه آب و فاضلاب درگیر هستند باید به میکروارگانیزم های بیماری زایی که از طریف مواد مدفوعی یا غذایی منتقل می شوند آگاهی داشته باشند.

آزمایش آب برای یافتن ارگانیسم های نشانه روش عملی تعیین آلودگی میکروبی آب می باشد. ارگانیسم هایی به عنوان نشانه آلودگی به کار می روند که دارای مشخصات زیر باشند :

1.همیشه در آبهای آلوده وجود داشته باشند.

2.در آبهای غیر آلوده دیده نمی شوند.

3.در آب بیش از عوامل بیماری زا زنده می مانند.

4.به آسانی مشخص می شوند.

کلی فرم ها از یک گروه باکتری ها هستند که تمام اختصاصات فوق را داشته و به عنوان نشانه آلودگی میکروبی آب استفاده می گردند. معمولا کلی فرم ها بیماری زا نبوده همراه با میکروب های عفونی در آب پیدا می شوند.

ضمناً ، تعداد کلی فرم ها خیلی زیادتر از میکروب های بیماری زا می باشد و اغلب زمان بیشتری در آب زنده می مانند . میکروب های کلی فرم به آسانی در آزمایشگاه تشخیص داده می شوند.

طبق یک قاعده ، در صورت وجود کلی فرم ها در آب  فرض بر این است که ممکن است میکروب های بیماری زا نیز در آب وجود داشته و آب از نظر میکروبی ناسالم می باشد.اگر باکتری های کلی فرم در آب نباشند، عکس قاعده فوق صادق است یعنی که میکروب های بیماری زانیز در آب نمی باشند.

بسیاری از بیماری ها که توسط آب منتقل می شوند به بیماری های روده ای مشهور هستند چون آنها در اثر آشامیدن آب یا خوردن غذای آلوده شده با مدفوع انسانی به وجود می آیند. این آلودگی را می توان از طریق اعمال روشهای بهداشتی مناسب پیشگیری نمود. این بیماری ها در کشورهای در حال توسعه وفور زیادی دارند چون مردم یا امکانات اقتصادی برای پیشگیری را نداشته و یا از شیوه انتقال بیماری ها شناخت کافی ندارند. بسیاری از موجودات بیولوژیک ، عامل بیماری گاستروانتریتیس می باشند که اصطلاحی است که در مورد بیماری های ناشی از آب یا غذا کا عامل ایجاد کننده آن مشخص نیست به کار می رود. گاستروانتریتیس باعث ورم معده و روده و متعاقب آن اسهال و ناراحتی های شدید می شود. موجودات عامل بیماری مرتبط با آب و غذا گستره ای از میکروارگانیزم ها از ذرات ویروسی تا موجودات چند سلولی دارند.با توجه به اینکه همه میکروارگانیزم ها به صورت ذره ای می باشند، همه آنها را می توان با استفاده از انعقاد یا فیلتراسیون از آب حذف نمود. بعضی از پاتوژن ها ، مشخصا باکتری ها ، را می توان توسط مواد ضد عفونی کننده نظیر کلر یا ازن از بین برد.

فقط تعداد کمی از ویروسهایی که می توانند در انسانها عفونت ایجاد کنند در آب یافت می شود.پلیوویروس برای مدت زیادی به خاطر عمر زیاد خویش در آ جزو بیمار های ناشی از آب تلقی می شد ولی روش اصلی انتقال آن بدون شک تماس مستقیم انسانی است.

در حال حاضر ویروس دغدغه آفرین ناشی از آب عامل هپاتیت عفونی ، یعنی ویروس هپاتیت  A می باشد. مهم ترین مشکل ، خوردن ماهیان سخت پوست نظیر صدف خوراکی که می تواند ذرات ویروس را از طریق فیلتر کردن آب آلوده شده با مدفوع انسانی تغلیظ کنن به وجود آمده است.

 اپیدمی مهمی از هپاتیت عفونی که نزدیک 30 هزار نفر را آلوده کرد در سال 1955در دهلی هند شیوع پیدا کرد که علت آن ورود فاضلاب تخلیه شده به رودخانه به داخل ورودی تصفیه خانه آب بود.ظاهرا فرایند ضدعفونی مورد استفاده برای از بین بردن ویروس ها کافی نبود و اپیدمی گسترده ای به وقوع پیوست.ویروس های کاکس ساکی،نورواک،روتا ، و اکو عامل گاستریانتریتیس و اسهال می باشند.غذای آلوده شده ، ماهی پوسته دار یا آب می تواند این ویروس ها را منتقل سازد.

پاتوژن های باکتریایی ناشی از آب در گروه باکتری های ارغوانی قرار می گیرند که در رده گامای موجودات انتریک می باشند.این گروه نسبتاً همگن باکتری های گرم منفی ، فاقد توان تولید اسپور ،هوازی دو زیستی ، میله های فاقد اکسیداز که قندرا تخمیر کرده و تنوعی از فراورده های نهایی تولید می کنند ، می باشند.

اکثر این بامتری ها در معده انسانی قادر به حیات بوده و انواع گونه های بیماری زا عامل تولید بیماری هایی نظیر اسهال و اسهال خونی می باشند.

شناخته شده ترین عضو گروه ارغوانی ، اشریشیاکلی است که در روده همه انسان ها زندگی می کند. اشیریشیاکلی به طور کلی بدون ضرر است ، ولی به علت وجود تعداد زیادی از آنها در فاضلاب انسانی ، از وجود این باکتری ها به عنوان شاخص آلودگی مدفوعی منابع آبی استفاده می شود. فرض متداول این است که اگر تعداد اشریشیاکلی و باکتری های کالیفرم مرتبط کمتر از یک حد خاصی باشد، مثلا حدود 2 عدد در هر 100 میلی لیتر ، آب شرب سالم در نظر گرفته می شود.

در سال های اخیر رده هایی از اشریشیاکلی یافت شده که بیماری زا بوده و وجود آنها در موارد غذایی و آب دغدغه آفرین می باشد. مشکل مشخص در این جا اشریشیاکلی است که در دهه 1990 عامل ایجاد بسیاری از بیماری های مرتبط با مواد غذایی که منجر به مرگ تعداد زیادی در اثر اسهال خونی در ایالات متحده شد می باشد.

این باکتری به جداره داخلی روده چسبیده و انتروتاکسین هایی که باعث اتلاف آب در انسان ها می شود راتولید می نماید.

متداول ترین و خطرناک ترین بیماری های عفونی ناشی از آب تب تیفوئید ، اسهال خونی و وبا می باشد. مواد غذایی آلوده شاید مهم ترین حامل این بیماری ها در حال حاضر شناخته شوند ولی انتقال از طریق آب هنوز هم رخ می دهد . باکتری های عامل این بیماری را به سادگی می توان به وسیله انعقاد ، فیلتراسیون و ضد عفونی شیمیایی از منابع آب حذف نمود.

شیوع بیماری های ناشی از آب که هنوز در سرتا سر دنیا به طور متداول رخ می دهد در اثر تصفیه ناکافی آب ایجاد می گردد. در بعضی مواقع منبع آلودگی شناخته شده نیست. به عنوان مثال شیوع گاستریانتریتیس در یکی از شهرهای کالیفرنیا در دهه 1960 حدود 18 هزار تفر را آلوده ساخت. همه ی بیماری ها ناقل سالمونلا تیفی موریوم بودند و منابع تأمین آب مورد اتهام قرار گرفتند، چون سالمونلا در چند نمونه آبی یافت شد.

این یافته محدودیت استفاده از شاخص کالیفرم به عنوان شاخص سلامت منایع آبی را نشان می دهد، چئن یاکتری های کالیفرم در حد غیر مجاز در شبکه توزیع یافت نشد.

موجود دیگری که عامل اسهال است به گروه اپسیلون ، کامپیلو باکترججانی ، تعلق دارد. این ارگانیزم از طریق طیور آماده شده یا حیوانات اهلی خصواً سگ منتقل می شود. این ارگانیزم عامل همده اسهال در اطفال است. هلیکوباکتر پیلوری، که مشابهت زیادی با کامپیلوباکتر ججانی دارد به عنوان عامل زخم معده شناخته شده است و منابع آبی ، یکی از مسیرهای مظنون این بیماری شناخته می شوند.

یک بیماری نسبتاً جدید ناشی از آب ، بیماری لژیونر می باشد که دارای منشأ جلبکی است.

تقریباً همه بیماری های با منشأ آبی ومرتبط با جلبکها ، ریشه در عفونت توسط دینوفلاژله ها دارند. در عین حال ، بیماری ایجاد شده در حیواناتی که از برکه های آبی مقدار ریادی از سینوباکتری ها مصرف کرده اند متداول می باشد.

به طور کلی دینوفلاژله ها به صورت مستقیم به انسان ها آسیب وارد نمی سازند ولی از طریق ماهیان سخت پوست عمل می کنند. گونیائولاکس عامل ایجاد جریان جزر و مد قرمز رنگی است که در سواحل کالیفرنیا و فلوریدا رخ می دهد. رشد ناگهانی این موجودات در اثر زیر و روشدن مواد مغذی و دمای تابستانی غالباً باعث ایجاد رنگ قرمزی در آب می شود. این موجودات سمی تولید می کنند که بعضی مواقع برای ماهیان کشنده بوده و به وسیله ماهیان سخت پوست تغلیظ می شود. مصرف ماهیان یا ماهیان سخت پوست آلوده شده به این سم می تواند بیماری شدیدی ایجاد نماید.

به همین دلیل مصرف ماهیان سخت پوست در فصل تابستان معمولاً مجاز نمی باشد. اگرچه مغذی شدن آبهای ساحلی بر اٍر فعالیتهای انسانی در بعضی از مواقع عامل وقوع جریان قرمز است، شواهد کمی وجود دارد که این پدیده عامل غیر طبیعی داشته باشد.

مشکل جدیدی که به وجود آمده فیستریا پیسی دیدا  (Pfiesteria Piscidida ) می باشد که در سال 1991 کشف شد. این جلبک تک سلولی ، 24 فرم حیاتی مختلف دارد که یکی از آنها سمی تولید می کند که میلیاردها ماهی را در سواحل کارولینای شمالی از بین برد. پس از آن مرگ و میر ماهیان در اثر رشد فیستریا در نقطه دیگری رخ داد و باعث ایجاد دغدغه و انجام مطالعات جدیدی شد. فرضیه ای که بیشتر پشتیبانی می شود رشد فرم فیستریای سمی در اثر تخلیه پساب کشاورزی حاوی مواد غذایی از دامپروریها است.

گزارشهای بهداشتی نشانگر این است که سموم قیستریا می تواند عامل مشکلات سلامتی نظیر ضعف حافظه ، تنگی نفس و حساسیتهای پوستی شود. مطالعات زیادی برای فهم ماهیت اینگونه بیماری های جدید ناشی از آب در حال انجام است.

بیماری های مرتبط با پروتوزوئرها در سرتاسر جهان مشهور بوده و در حال حاضر شاید مهم ترین مشکل ناشی از منابع آبی در کشورهای در حال توسعه باشد.

آمیبیاسیس مدت زیادی است که به عنوان مشکل مرتبط با آب شرب و مواد غذایی مصرفی در نواحی معتدل شناخته شده است. آمارها نشان می دهد 10 تا 25 % جمعیت های بومی کشورهای نواحی معتدل حامل این عوامل بیماری زا هستند.

بیماری جدید ناشی از پروتوزوئرها ، ژیاردیاسیس ، به عنوان یک بیماری در دهه 1960 شناخته شد که در اثر آلوده شدن منابع آبی در منطق سردسیر نظیر آمریکا ، کانادا و روسیه می باشد. بین 1965 تا 1981 ، 53 موزرد وقوع ژیاردیاسیس ناشی از آب که حدود 30 هزار نفر را آوده ساختدر ایالت متحده آمریکا گزارش شد. روش عمده انتقال از طریق آب کیست مرحله استراحت ژیاردیا لامبیای تاژک دار می باشد.

رشد و نمو کیست ها در مجاری روده ای رخ داده و باعث ایجاد اسهال ، تشنج روده ای و تهوع می شود. کیست های ژیاردیا در مقابل فرآیندهای تصفیه حاوی انعقاد ، فیلتراسیون و ضوعفونی می توان از بین برد. حیواناتی چون موش و خرس از حامل های عمده سلول ها و کیست های ژیاردیا بوده و درنواحی کوهستانی آبهای به ظاهر بسیار تمیز را آلوده می سازند. به همین دلیل ژیاردیاسیس غالباً تب خرسی نامیده می شود.

بیماری جدید دیگری نیز ناشی از پروتوزوئرها می باشد کریپتواسپوردیوم می باشد، که تا کنون عامل ایجاد بزرگترین اپیدمی ناشی از آب شده است.

کریپتواسپوردیوم پاتوژن روده ای متداولی در گاوهای شیرده است و حضور ناگهانی آن در منابع آبی تا حدی ناشی از باران های بهاری و آبرفت ناشی از زمین های کشاورزی بود که بارگذاری این ارگانیزم را در سیستم های تصفیه آب افزایش داد. همزمان فرآیندهای انعقاد – فیلتراسیون به صورت بهینه عمل نمی کردند و امکان از بین بردن کدورت وجود نداشت. کیست های این ارگانیزم در مقابل کلریناسیون مقاومت می کنند و بدین طریق ، باید به شیوه انعقاد و فیلتراسیون آن را حذف نمود. به همین خاطر بعضی از فرآیندهای تصفیه آب در حال تغییر است تا امکان حذف کدورت بیشتری را از طریق فیلتراسیون بتوانند انجام دهند.

 

 

 

اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی (BOD) :

ازدیاد و تکثیر فراوان جوامع میکروبی موجب به مصرف رسیدن اکسیژن محلول در آب می گردد. اگر فعالیت باکتری ها یش از حد افزایش یابد، کاهش اکسیژن مهیا در آب می تواند به حدی برسد که سبب مرگ ماهی ها گردد.

محیط آبی که اکسیژن کافی نداشته باشد از نظر موجوداتی که به اکسیژن بیشتر از حد موجود نیاز دارند، آلوده محسوب می شود. مقدار اکسیژن لازم برای این تجزیه بیوشیمیایی را اصطلاحا تقاضای بیوشیمیایی اکسیژن (BOD) می گویند. BOD که یک معیار معمول قابل سنجش در مدیریت کیفیت آب است، بر اساس میلی گرم در لیتر اکسیژن مصرفی طی روز در دمای 20 درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود. حدود 33 % از BOD محیط های آبی بخصوص رودخانه ها مربوط به فعالیت های کشاورزی است.وقتی BOD زیاد باشد اکسیژن محلول چنان پایین می لفتد که حیات موجودات آب را تأمین نمی کند.

بر اساس تعریف شورای کیفیت محیط زیست ، آستانه هشدار آلودگی آب جایی است که اکسیژن محلول از 5 میلی گرم در لیتر کمتر باشد. اگر مقدار مواد آلی زیاد شود و تجزیه آنها به سرعت صورت گیرد تقریباً تمام اکسیژن محلول در آب به مصرف می رسد. در این صورت تخمیرهای غیرهوازی و فعل و انفعالات احیاء کننده رخ می دهد که نتیجه آن تولید سولفورها، H2S, CH4 و NH3 خواهد بود. فعل و انفعالات مذکور غالباً در آبهای روان صورت می گیرد.

اضافه شدن دائمی مواد غذایی معدنی ناشی از مواد آلی نهایتاً می تواند منجر به ایجاد پدیده اختناق دریاچه ها یا محیط های آبی شود.در این حالت در دریاچه ها و یا برکه ها بیوماس فیتوپلانکتون ها افزایش می یابد و به موازات آن از شفافیت آب کاسته می شود لذا پلانکتون ها در قشرهای سطحی آب تراکم بیشتری حاصل می کنند.

تراکم آن ها در سطح آب موجب افزایش مقدار موادآلی می شود که این خود موجب ازدیاد موجودات هتروتروف گردیده و در نتیجه اکسیژن محلول آب کاهش می یابد. بدین ترتیب به دنبال آلودگی اولیه که در اثر ازدیاد مواد آلی از خارج آمده رخ می دهد، آلودگی ثانوی که دارای مبدأ داخلی است صورت می گیرد.

علائم ایمنی در کارگاه ، علائم ایمنی ، علایم ایمنی ،  ughml hdlkd ، علائم ایمنی مواد شیمیائی ، علائم ایمنی در آزمایشگاه ، چاپ علائم ایمنی ، علائم ایمنی جرثقیل، علائم ایمنی جوشکاری ، علائم ایمنی در جوشکاری ، علائم ایمنی خطر ، علائم ایمنی خود ایمنی ، علائم بیماری خود ایمنی ، علائم ایمنی خروج اضطراری ، علائم ایمنی هشداردهنده ، علائم ایمنی هشدار دهنده ایمنی ، علائم ایمنی و هشدار ایمنی ، عکس علائم ایمنی ، عکس های علائم ایمنی ، فروش علائم ایمنی ، فروش علائم ایمنی در تهران ، فروش علائم ایمنی در شهرستانها ، قیمت علائم ایمنی ، علائم ایمنی صنعتی ، علائم ایمنی در صنعت ، علائم ایمنی کارگاه ، علائم ایمنی کارگاهی، علائم ایمنی کار ، علائم ایمنی کارگاه ساختمانی ، علائم ایمنی محیط کار ، علائم ایمنی مواد شیمیائی ، علائم ایمنی مواد سمی ، علائم ایمنی آتش نشانی ، علائم ایمنی ترافیکی ، تولید علائم ایمنی ،علائم ایمنی ترافیکی ،علائم ایمنی اخطاری ، علائم ایمنی انبار ، علائم ایمنی آزمایشگاه ، علائم ایمنی استفاده از مواد شیمیائی ، علائم ایمنی لیفتراک ، علائم ایمنی لیزر ، لیست علائم ایمنی ، علائم ایمنی بازدارنده ، علائم ایمنی برق ، علائم ایمنی بهداشت ، علائم ایمنی و بهداشت ، علائم ایمنی ساختمان ، علائم ایمنی شبرنگ ، علائم ایمنی مواد آزمایشگاهی ، علائم ایمنی مواد شیمیائی ، علائم ایمنی آزمایشگاه شیمی ، علائم ایمنی و بهداشتی ، علائم ایمنی در کارخانه ، علائم ایمنی راه ، علائم ایمنی راه ها ، علا

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید: